Češi dál bodují v nanovláknech: Síť do okna změní život lidí ve městech

pondělí, 14. listopadu 2016

1000x1000-1479119020-img-6911
1000x1000-1479119034-img-6828
1000x1000-1479119052-img-6849
1000x1000-1479119053-img-6867
1000x1000-1479119041-img-6836
1000x1000-1479119051-img-6845
1000x1000-1479119054-img-6891
1000x1000-1479119054-img-7013

Je to jen pár měsíců, co čeští nanotechnologové uvedli na trh Nanobavlnu a 3D baterii, tento víkend představili revoluční nanovlákennou síť do oken, která čistí vzduch. Čeští nanotechnologové stále dokazují, proč jsou v nanotechnologiích na špici. Čtvrtý nanoden se uskutečnil v Českých Budějovicích v Nákupním centru Géčko.

„Lidé se opravdu zajímají, podívat se přišly stovky.” Spokojeně komentuje účast Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR (ANP ČR) a ředitel nanoSPACE.

Změní nanovlákno život ve městech?

Na Nanodni byl představen další produkt z nanovlákna, který rozhodně ve světě nezapadne – NanoCleaner – síť do okna s nanovlákennou vrstvou. „Tato síť vám nepustí do bytu smog ani alergeny. Dokáže filltrovat všechny částice, které mohou škodit plícím. Vypadá to jako obyčejná síťka proti komárům s nanovlákennou vrstvou, zdá se to celkem jednoduché, ale ve skutečnosti za tím stojí několik let vývoje.” Vysvětluje Lenka Mynářová z firmy Nafigate. Tento produkt by měl být dostupný v první polovině příštího roku a není velký pochyb o tom, že se stane hitem v celém světě. „Smog a prach je velkým problémem v Číně, Indii, ale i dalších státech, tohle je řešení.” Zakončuje Lenka Mynářová.

Chceme řešit příčinu nemocí, ne až její symptomy

Že jsme v nanovláknu na špici, dokazuje velké množství produktů, které nikde jinde na světě nenajdete. „My jsme letos uvedli na trh první protiroztočové povlečení s nanovláknem, tzv. Nanobavlnu. Je to revoluce. Všechny dosavadní protiroztočové či antialergické materiály na trhu degradovali praním, proto je nebylo možné používat na výrobu povlečení, ale pouze na polštáře a přikrývky či bariérové povlaky, které perete jednou za rok,“ vysvětluje Jiří Kůs. Nanovlákenné výrobky navíc neobsahují žádnou chemii a v účinnosti běžně dostupné produkty převyšují. Kůs věří, že nanovlákenné lůžkoviny se stanou standardem, a to nejen proto, že roste počet alergiků, ale především kvůli tomu, že jsou běžné původcem velkého množství respiračních nemocí.  „Nemůžeme vše řešit jen pilulkami. To přece nedává smysl, musíme řešit prevenci a příčinu,” dodává Kůs.

Nanovlákna vyhladí vrásky i opraví poškozené nervy

Blahodárné účinky kyseliny hyaluronové jsou v dnešní době už dobře známé a veřejnost si tuto látku spojí zejména s regenerací kůže či s redukcí vrásek. Málo kdo ale ví, že právě Češi stojí za touto látkou. V Českých Budějovicích představili její využití v podobě masky z nanovláken na vyhlazení vrásek. „Náš produkt spojuje výhodné vlastnosti kyseliny hyaluronové a nanovláken. Stejně jako krémy obsahuje naše kosmetická surovina řadu účinných látek, ale má velkou výhodu – není třeba použít žádné konzervanty či stabilizátory, tuto roli přebírá funkce nanovláken,” vysvětluje Hana Potočková z české firmy Contipro.

Nanovlákna pro zlepšení rychlejšího účinku používá v masce na redukci vrásek i další česká firma Nafigate, která se svým produktem sklízí ohlas nejen v České republice. „Dokáže vyhladit až 75 % vrásek, aplikace netrvá déle než půl hodiny.” Vysvětluje Lenka Mynářová z firmy Nafigate. To, že nejde o scifi, si vyzkoušeli i návštěvníci nanodne. „Je to zázrak. Hodně jsem o této masce četla, ale nevěřila jsem tomu, proto jsem přijela na Nanoden, abych si produkt osobně vyzkoušela,” popisuje návštěvnice Nanodne Eva M. své pocity.

Kyselina hyaluronová nachází své uplatnění i v medicíně. Její velkou výhodou je, že jde o látku běžně se vyskytující v těle a tedy v mnoha ohledech výhodnější než syntetické látky. Contipro vyvinulo několik různých forem hyaluronanu pro medicínu a jedním z nich jsou právě nanovlákna vytvořená na unikátním zvlákňovacím zařízení 4SPIN. „Ačkoli se o nanovláknech hovořilo už delší dobu, naše zařízení je na špičce s ohledem na poskytovanou variabilitu modulů. Jinak řečeno jsme schopni vytvářet celou řadu tvarů, jejichž základem jsou právě nanovlákna, ať už se jedná o jednoduché vrstvy různé tloušťky, trubičky či dokonce polštářky. Na vývoji konkrétních nanomateriálů pro medicínu spolupracujeme s univerzitami a podniky po celé Evropě,” prozrazuje Potočková.  V rámci projektu Neurimp se zabývají aplikací vláken v oblasti regenerace poškození nervů. Pod projekt Immodgel spadá příprava nanostruktur k pokrytí povrchu zubních implantátů, což by mělo zabránit nežádoucí imunitní reakci a zvýšit pravděpodobnost úspěšného uchycení implantátu.

Ke zdárné realizaci akce významně přispěla Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání, NC Géčko a firma Robert Bosch s.r.o. v Českých Budějovicích. Záštitu nanodne přijal místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, Svaz průmyslu a dopravy ČR, hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, poslanec parlamentu ČR a děkan Přírodovědecké fakulty JČU František Vácha, senátor pro Budějovicko Třeboňsko Jiří Šesták. Nanodny probíhají v rámci projektu Česko je nano.

 

Zdroj: www.nanoasociace.cz