České firmy neumějí odepisovat náklady na výzkum. Platí zbytečně daně

pátek, 26. května 2017

1000x1000-1495783996-vyzkum-veda-mikroskop-odpisy-na-vedu-500

Z více než půl milionu českých firem si náklady na výzkum a vývoj odepsalo pouze něco přes tisícovku podniků. Firmám, ale především finančním úřadům chybí odborníci, kteří by dokázali rozhodnout, co si na tyto účely mohou podniky odepisovat.

I když české firmy mohou využívat daňové odpočty na výzkum a vývoj již dvanáct let, velká část z nich se to stále ještě nenaučila. Ve vyspělých zemích Evropy jsou tyto možnosti přitom známé již od 80. let minulého století. Dlouhodobější a hlubší znalost jejich využívání tak představuje pro podniky ze starých zemí EU významnou konkurenční výhodu.

V roce 2014 navíc v Česku došlo k výraznému rozšíření možností odepisovat náklady na výzkum a vývoj. Zákon od té doby umožňuje zahrnout do skupiny uplatnitelných nákladů také náklady na služby a nehmotné výsledky výzkumu a vývoje, které jsou pořízené od veřejné vysoké školy nebo výzkumné organizace a souvisí s realizací projektu výzkumu a vývoje. Do té doby si mohly podniky odečíst jen takové výdaje na výzkum a vývoj, který prováděly samy.

Celý článek naleznete na internetových stránkách businessinfo.cz.

 

Zdroj: www.businessinfo.cz