Inovační síť podpoří nadějné české podnikatele. Mohou získat až půl milionu korun

čtvrtek, 25. února 2021

Až pětadvacet tisíc eur mohou z programu EIT Digital Venture získat začínající podnikatelé s inovativním nápadem na produkt nebo službu využívající digitální technologie. Program podporuje projekty, které už mají za sebou testovací etapu nebo disponují prototypem.

Smyslem programu je proměnit dobrý nápad v realizovaný byznys. „Cílem programu je popostrčit slibné projekty do fáze, kdy se z nich stanou životaschopné produkty ověřené s reálnými uživateli,“ vysvětluje Monika Vrbková z inovační agentury JIC, která má program u nás a na Slovensku na starosti. Firmy se mohou hlásit do 8. dubna prostřednictvím webu EIT Digital.

Od chytrých měst až po odhalování chorob

Program nabízí podporu zejména digitálním inovacím pro průmyslové aplikace, chytrá města, správu a ochranu dat, prevenci i detekci chorob nebo třeba finanční sektor. Přihlásit se mohou minimálně dvoučlenné týmy z České republiky nebo Slovenska a zájemci ještě nesmí mít založenou firmu.

V dubnu proběhne hodnocení přihlášek, z něho vzejdou vybraní kandidáti. O tom, zda budou do programu vybráni, rozhodnou rozhovory, které proběhnou mezi 18. a 20. dubnem. Samotný osmitýdenní program pak startuje 10. května. Každý z vybraných týmů získá pět tisíc eur a také možnost konzultací se zkušenými experty, kteří by měli pomoci dovést nápad do fáze životaschopného produktu. Všechny týmy, které program úspěšně dokončí do 21. listopadu a založí firmu, navíc čeká deset tisíc eur. Dalších deset tisíc eur pak získá prvních 10 firem, kterým se podaří získat investora.

„Talentované lidi můžeme najít po celém světě. Mají ale rozdílné příležitosti k tomu, aby se z nich skutečně stali úspěšní inovátoři a podnikatelé. A právě program EIT Digital Venture chce tímto způsobem investovat do lidí zejména ze zemí s nižší inovační výkonností,“ říká Monika Vrbková s tím, že kromě států střední a východní Evropy se jedná i o balkánské země, Maltu nebo třeba Portugalsko.

Češi zatím nebodovali

V dosavadní historii programu se zatím žádný z českých ani slovenských nápadů neprosadil. V minulosti uspěly zejména projekty z Portugalska, Řecka nebo Pobaltských zemí. Úspěšné bylo ale například i Polsko, mimo jiné například s aplikací „Subjective Guide“, která nabízí sdílení turistických doporučení mezi cestovateli. Její tvůrkyně Karolina Czaplicka si pochvaluje zejména zkušenosti, které díky účasti v programu získala: „Získali jsme základní znalosti, jak nastartovat a rozvíjet podnikání. Program nám poskytl finanční podporu, bez které bychom nebyli schopni vybudovat minimální a fungující variantu produktu a ověřit, že náš nápad bude fungovat.“

Podle Moniky Vrbkové je v České republice takových příležitostí pro akceleraci nápadů stále nedostatek. „Získat investici v této rané fázi podnikání je velmi obtížné – pro investory se jedná o velmi rizikovou investici do neověřených nápadů a ani veřejné zdroje nejsou kvůli komplikovaným podmínkám na jejich podporu připraveny,“ vybízí začínající podnikatele Monika Vrbková k tomu, aby se do programu přihlásili.

Více informací a přihlášku lze nalézt na webových stránkách projektu EIT Digital Venture.