Na výběr střední školy je ideální čas

úterý, 4. října 2016

1000x1000-1475567412-open-book-1428428-640

Podzim je pro všechny rodiče a žáky posledních ročníků základních škol důležitým obdobím. Do konce listopadu se podávají přihlášky na střední školy do oborů s talentovou zkouškou a do prvního března do všech ostatních oborů studia středních škol. V říjnu a listopadu nabídne řada akcí rodičům a žákům pomocnou ruku při jejich výběru.

„Vybírat střední školu si v Jihočeském kraji bude letos necelých 5 000 žáků," uvedla Hana Šímová, vedoucí odboru školství mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje a doplnila, že na území Jihočeského kraje je více než polovina středních škol soustředěna v okresních městech. Zájemci o studium tu mají větší možnost výběru maturitních a učebních oborů. Řada škol je však i v dalších městech, jejich zaměření často vyplývá z tamějších hospodářských a geografických podmínek a z tradic daného regionu.


„Pro rodiče žáků, kteří pomáhají při výběru střední školy, je důležitým faktorem při výběru studia nejen talent, nadání a studijní výsledky, ale i uplatnění absolventů škol. To zda a jaké zaměstnání po absolvování studia jejich dítě získá je pro rodiče velmi podstatné," sdělila Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s. Nízkou míru nezaměstnanosti absolventů vykazuje například oborová skupina Stavebnictví, geodézie a kartografie, skupina oborů Zemědělství a lesnictví a dále strojírenské a elektrotechnické obory.


Pomoci při výběru školy mohou prezentace středních škol a firem. „Žáci a jejich rodiče mají možnost se na burzách škol blíže seznámit s nabízenými obory jednotlivých škol, prohlédnout si práci a dovednosti žáků a udělat si obrázek o tom, co je na jednotlivých středních školách čeká," uvedl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.


Že jsou tyto akce smysluplné, svědčí i loňská návštěvnost burz, které navštívilo bezmála 4 500 návštěvníků. „Letošní ročník startuje již 3. 10. 2016 a nabídne až do 14. listopadu prezentace škol ve Vimperku, Jindřichově Hradci, Třeboni, Táboře, Prachaticích, Strakonicích a Písku," doplnil Luděk Keist.

Zdroj: www.jhk.cz