Nejlepší mladou českou univerzitou je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

úterý, 7. července 2020

jcu

Společnost Times Higher Education nedávno zveřejnila nový žebříček čtyř set čtrnácti univerzit založených před méně než padesáti lety. První místo letos znovu obhájila The Hong Kong University of Science and Technology. Své zástupce má v žebříčku také Česko – umístilo se v něm celkem pět tuzemských škol, o dvě více než v minulém roce.

Česko má v letošním žebříčku po pěti univerzitách. K trojici institucí z minulého žebříčku (Ostravská univerzita, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Západočeská univerzita v Plzni), jež se vloni shodně umístily na 251. až 300. místě, přibyly ještě Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a Univerzita Hradec Králové. Zatímco Ostravská univerzita příčku z minulého ročníku obhájila, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni klesly na sdílenou 301. až 350. příčku. Univerzita Hradec Králové pak obsadila 351. až 400. pozici v žebříčku.

Nejúspěšnější českou mladou univerzitou dle žebříčku THE Young University Rankings, který patří do skupiny THE World University Rankings, je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Ač byla hodnocena poprvé, obsadila 201. až 250. příčku.

„Jsem velice rád, že skvělé hodnocení Jihočeské univerzity ze strany Úřadu vlády ČR z dubna tohoto roku potvrzuje i mezinárodní klasifikace. O to víc mě těší, že se jedná právě o žebříček Times Higher Education. Stoupající prestiž Jihočeské univerzity je tak dlouhodobě doložitelná řadou ocenění a skvělých umístění ve srovnávacích žebříčcích,“ uvedl k umístění Bohumil Jiroušek, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Pozici nejlepší mladé univerzity na světě obhájila The Hong Kong University of Science and Technology. Škola založená v roce 1991 je v celkovém žebříčku společnosti THE aktuálně na 47. místě. O příčku poskočila singapurská Nanyang Technological University, která se letos umístila druhá. Nahradila tak švýcarskou École Polytechnique Fédérale de Lausanne, která už se v žebříčku pro své stáří umístit nemohla. Třetí příčku obsadila francouzská Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris, která je tak dle žebříčku nejlepší evropskou mladou univerzitou.

Početně mají největší zastoupení v žebříčku mladých univerzit Velká Británie (36), Francie (26), Indie (26) a Austrálie (22).

Na kompletní žebříček se můžete podívat zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Times Higher Education, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Foto: Libor Sváček – fotobanka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích