Nové Sdružení textil při JHK pomáhá odvětví s velkou tradicí

pondělí, 13. června 2016

1000x1000-1465822273-fabric-1237805-640

V Jihočeském kraji zaměstnává textilní a oděvní průmysl bezmála 1500 zaměstnanců. Roční tržby v tomto odvětví jsou více než 2,7 mld. korun. Firmy se však potýkají s nedostatkem kvalifikovaných odborníků, což jim brání v dalším rozvoji. S problémem jim pomáhá nově založené Sdružení textil při Jihočeské hospodářské komoře.

Jak uvedl místopředseda představenstva a generální ředitel společnosti Otavan Třeboň pan Lubomír Skála, textilní a oděvní průmysl v minulosti utrpěl řadu ran - kvůli levnému dovozu ze zahraničí či soustředění českých státních zakázek do zahraničí řada textilních firem v minulých patnácti letech opustila trh, učňovské školství v tomto odvětví se rozpadlo a veřejnost přestala vnímat tyto obory jako perspektivní. Navrátit veřejnosti povědomí o perspektivě textilního průmyslu a obnovit tradici učňovského školství, to jsou mimo jiné cíle Sdružení textil při JHK.


Ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou a strakonickým učilištěm se mimo jiné podařilo otevřít v Jihočeském kraji učební obor Výrobce textilií. Nový obor bude tříletý a bude zakončený závěrečnou učňovskou zkouškou. V případě zájmu budou mít žáci možnost pokračovat v navazujícím maturitním oboru na stejné střední škole ve Strakonicích a docílit tak úplného středoškolského vzdělání zakončené maturitou.


Kompletní tiskovou zprávu naleznete ZDE.

 

Zdroj: www.jhk.cz