Technika pobavila malé i velké

úterý, 20. června 2017

Aneb Dobrodružství s technikou již potřetí na českobudějovickém Výstavišti.

Středoškolák Lukáš Mičan zasvěceně vysvětluje jedné z návštěvnic Dobrodružství s technikou, z jakého materiálu tiskne 3D tiskárna, která stojí na stole před ním. Pokročilá technologie byla k vidění hned u několika stánků firem a škol, ale pouze Lukáš Mičan tiskárnu postavil sám doma z komponentů, které mimo jiné vymontoval ze starých kopírek. „Studuji všeobecné gymnázium, technika mě prostě baví. Chtěl bych dál pokračovat ve studiu buď na VUT v Brně, nebo v Praze na ČVUT," podotýká talentovaný student třetího ročníku Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Podobně jako on jsou na tom i jeho spolužáci, kteří využili jeho tiskárny a vytiskli si součástky na dron a lidar vlastní výroby.

Třetí ročník výstavy Dobrodružství s technikou se již tradičně konal na Výstavišti České Budějovice. Téměř pět desítek vystavovatelů připravilo dětem opravdu netradiční technický zážitek. Pavilón T zaplnilo na 200 exponátů, které si návštěvníci mohli nejen osahat, ale i řádně vyzkoušet. „To je právě smyslem celé akce, neboť na vlastní kůži prožitý silný technický zážitek může děti i rodiče přivést na cestu k technickému vzdělání," sdělila Lenka Vohradníková z Jihočeské hospodářské komory, která spolu s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů celou akci organizovala, a to za finančního přispění Jihočeského kraje, statutárního města České Budějovice a partnerů akce. „Jsme nadšeni, jaký je mezi mladými o techniku zájem. Na výstavu dorazilo ke 3 a půl tisícům návštěvníků, a to včetně dětí z mateřských škol. Letošní ročník nás přes všechna velká očekávání překvapil. Nejenom ze strany vystavovatelů a jejich velké snahy o co nejinteraktivnější exponáty, ale také ze strany účastníků, neboť jejich šikovnost překvapila samotné vystavovatele," doplnila Lenka Vohradníková.

3D tiskárnu viděl Lukáš Mičan na internetu a uvažoval, že by si ji koupil. „Pak jsem ale zjistil, že to vlastně není nic složitého a zkusil jsem ji postavit. Část součástek jsem vytahal ze starých kopírek, část jsem objednal na internetu z Číny. Nejtěžší bylo tiskárnu zkalibrovat," popisuje student. Samotná stavba mu zabrala dva měsíce. Na druhou 3D tiskárnu vlastní výroby, která na Dobrodružství s technikou také tiskla, už objednával komponenty jen na internetu, stavba mu zabrala měsíc. První 3D tiskárna ho vyšla na sedm tisíc, ta druhá na patnáct.

Spolu s Lukášem se u stánku Gymnázia Česká Č. Budějovice věnovali návštěvníkům i jeho spolužáci z třetího ročníku Tomáš Rada a Lukáš Beneda. První pracuje doma na lidaru vlastní konstrukce, druhý staví dron ze součástek vytištěných na Lukášových tiskárnách. Veškeré komponenty si sám navrhl a nechal vytisknout. „Pro lidar lze využít 3D tisk na konstrukci, vnější obal a například ozubená kola. Lidar je radar, který místo rádiových vln využívá světlo, respektive laser," vysvětluje konstruktér lidaru Tomáš Rada.

Poprvé se letos akce zúčastnila táborská Střední škola spojů a informatiky. „Jde o výbornou akci, loni jsme se byli podívat a letos jsme se zapojili. Děti si u nás mohly vyzkoušet dvě pracoviště s měřicí technikou, kde měřily ultrazvukem vzdálenost a druhým přístrojem zvuk, který vydávaly. Na dalších čtyřech pracovištích si pak vyzkoušely práci s elektronickými stavebnice s jednočipovými mikropočítači, na kterých se učí naši kluci ve škole," řekl Vladimír Čebiš, učitel odborných předmětů Střední školy spojů a informatiky Tábor.

 

Zdroj: www.jhk.cz