Termojaderná fúze – nejspolehlivější obnovitelný zdroj energie

úterý, 18. října 2016

1000x1000-1476778267-3155-mg-0522

Přednáška v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR.

Kdy a kde: 31. října 2016 v 10 hodin, kongresová hala Biologického centra AV ČR, v. v. i., Branišovská 31, České Budějovice

Přednáška nebude o větrné či solární energii sousedů, která několikrát mohla způsobit kolaps české přenosové soustavy. Přednáška nebude o tom, jak se nedaleká Jaderná elektrárna Temelín učí snižovat svůj výkon, aby předešla black-outu zapříčiněnému přebytkem nezodpovědné větrné a solární energie našich sousedů. Přednáška naopak bude o spolehlivé, bezpečné, ovladatelné a surovinově zabezpečené energii termojaderné slučovací reakce. Přísně tajnou tematiku padesátých let doprovodí světový unikát – stavebnice tokamaku a krátký film o geniovi termojaderné fúze – seržantu Rudé armády Olegu Alexandroviči Lavrentěvovi.

Přednášející: Ing. Milan Řípa, CSc. promoval na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Disertaci obhájil v Ústavu fyziky plazmatu ČSAV. V ÚFP ČSAV se zabýval optickou diagnostikou na pulzních plazmatických zařízeních a nyní pracuje v Útvaru vědecko-technických informací a popularizace ÚFP AV ČR, v. v. i. Je členem Public Information Network – skupiny, která při Euro Fusion popularizuje řízenou fúzi v Evropě. Přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Praha a Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Je nositelem státního vyznamenání Za statečnost. Třikrát získal ocenění České fyzikální společnosti „za dlouholetou popularizaci řízené termojaderné fúze“. Je finalistou čestné medaile Votěcha Náprstka 2015. Absolvoval více než dvacet triatlonů IRONMAN (3,8 km plavání, 180 km na kole a 42 km běhu) po celém světě. Milan Řípa je ženatý a má dva dospělé syny.

Registrační formulář neleznete ZDE.

 

Zdroj: www.bc.cas.cz