Vicepremiér Bělobrádek: Úspěšně rozvíjíme vědeckovýzkumnou spolupráci s Bavorskem

pátek, 5. května 2017

1000x1000-1493985151-806604-sm

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek se ve středu 3. května 2017 setkal s ministerským předsedou Svobodného státu Bavorsko Horstem Seehoferem. Delegace vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou jednala o dalším prohlubování spolupráce v oblastech dopravy, ve vědě a výzkumu, vzdělávání a kultuře.

„Oblast vědy, výzkumu a inovací je hodnocena jako oblast česko-německé spolupráce, která se rozvíjí nejdynamičtěji. V rámci strategického dialogu proto intenzívně jednáme o navázání spolupráce s Fraunhoferovou společností, která je světovou špičkou v aplikovaném výzkumu a připravujeme podmínky pro první společné pilotní projekty. Do budoucna doufám, že se nám podaří otevřít pobočku Fraunhoferovy společnosti v České republice,“ řekl místopředseda vlády Bělobrádek.

Vicepremiér Bělobrádek se s ministerským předsedou Seehoferem setkal v Mnichově v březnu loňského roku (o této oficiální návštěvě jsme psali v TZ - http://bit.ly/2p8G4MH). Z jednání vzešla iniciativa k setkávání rektorů českých a bavorských vysokých škol. První schůzka se pak uskutečnila v říjnu 2016 a následně v prosinci proběhlo 1. Česko-bavorské vysokoškolské fórum na univerzitě v Regensburgu. V rámci tohoto fóra byla slavnostně zahájena činnost nové Česko-bavorské vysokoškolské agentury, která je pětiletým projektem Bavorského ministerstva financí a ministerstva pro vzdělávání, vědu a umění. Agentura finančně podporuje společné bavorsko-české akademické projekty, výzkumná konsorcia, konference, letní školy atd.

V říjnu loňského roku také podepsala Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) s Fraunhoferovou společností (FS) memorandum o spolupráci, na jehož základě jsou připravovány projekty propojování českých výzkumných organizací a institutů Fraunhoferovy společnosti, spolu s podmínkami pro zřízení Fraunhoferových projektových center v ČR (viz tisková zpráva - http://bit.ly/2p5BONr).

Na výroční konferenci Fraunhoferovy společnosti, která proběhne 30. května 2017 v Drážďanech, by mělo dojít k podepsání memoranda o spolupráci mezi Fraunhoferovou společností a Akademií věd ČR. Také se připravuje podepsání druhého memoranda o spolupráci mezi FS a Radou pro výzkum, vývoj a inovace.

 

Zdroj: www.vyzkum.cz