Vyhlášení 7. řočníku mezinárodní soutěže FAMELAB

pátek, 3. února 2017

1000x1000-1486115808-bez-nazvu

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 7. ročníku. Zájemci mohou své přihlášky posílat do 27. února 2017.

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 33 zemí z 5 kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN. V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše, za podpory Nadace Vodafone Česká republika, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.

Soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a pokud možno i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Svého favorita / favoritku do finále nominuje svým hlasováním také publikum. Vítěz/ka národního finále reprezentuje Českou republiku v anglickém Cheltenhamu.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.  Je možné přihlásit i vystoupení III. vědní oblasti, pokud budou tematicky či metodicky propojeny s přírodními či technickými vědami.

Elektronickou přihlášku, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků najdete na www.famelabcz.com a na www.britishcouncil.cz.

 

Zdroj: www.avcr.cz