Začínajících firem v Jihočeském kraji přibývá

středa, 19. října 2016

1000x1000-1476879031-graph-163509-640

V Jihočeském kraji bylo v roce 2015 zaevidováno více podnikatelských subjektů než v předchozím roce. Pozitivní je i pokles počtu firem zaniklých. První dva roky podnikání však stále patří k nejrizikovějšímu období firmy. Lze se na ně připravit pomocí nového startupového programu ideaSTART.

Čísla Českého statistického úřadu za rok 2014 ukazují, že negativní tendence roku 2013, kdy v kraji zaniklo téměř 7000 podnikatelských subjektů, se zastavila. V roce 2014 se toto číslo snížilo téměř na polovinu (pouze 3,8 tis.). Z údajů naopak vyplývá, že se počet ekonomických subjektů v roce 2015 meziročně zvýšil o 1 %. Zaevidováno bylo 5 tisíc nových subjektů, nejčastěji podnikajících dle živnostenského zákona (3,2 tis.). Z pohledu právní formy podnikání figurují mezi nově vzniklými subjekty nejčastěji společnosti s ručením omezeným (817) a zemědělští podnikatelé – fyzické osoby (416).

„Nejvíce rizikové se z pohledu začínajících firem zdají být první dva roky podnikání. Během tohoto období končí svou činnost velké procento subjektů. Rizika, kterým musí podnikatel čelit, nelze odstranit, lze je však eliminovat dobrou přípravou“, řekl Ing. Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.

Témata Jak se vyvarovat chybám na startu podnikání nebo Jaké problémy čekají na začínající podnikatele má za cíl přiblížit Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s. ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou prostřednictvím programu ideaSTART. V rámci 80ti hodinového vzdělávacího a tréninkového kurzu budou účastníky školit v klíčových oblastech experti z celé ČR. „Pokud přijdou zájemci s dobrým podnikatelským nápadem, máme možnost jim díky podpoře Jihočeského kraje nabídnout program zcela zdarma. Jediné, co musejí začínající podnikatelé v tomto případě investovat, je jejich čas“, uvádí Michaela Novotná, ředitelka Jihočeské agentury pro podporu inovačního podnikání. „Celý kurz je koncipován tak, že účastník absolvuje 60 hodin workshopů a odborných seminářů a k tomu může získat 20 hodin individuálních odborných konzultací. Účastníci tak budou mít možnost řešit s našimi experty i konkrétní problémy, které je v začátcích jejich podnikání nejvíce trápí“, doplňuje Dana Feferlová, zástupkyně ředitele Jihočeské hospodářské komory.

Program ideaSTART proběhne již na podzim tohoto roku, bude zahájen 2. listopadu. Zájemci se mohou hlásit na emailu ratajova@jaip.cz nebo na telefonním čísle 385 310 032. Více informací k programu lze dohledat na webových stránkách www.jaip.cz.

 

Zdroj: www.jhk.cz