Zaměstnat sám sebe. Jedna z cest jak vyřešit svou nezaměstnanost

pátek, 27. ledna 2017

1000x1000-1485527689-woman-690036-640

Pokud v nabídce pracovního trhu chybí pro osoby bez práce vhodné zaměstnání, nabízí se řešení nezaměstnanosti vytvořit si vlastní pracovní místo.

Důvodů, proč se začínající podnikatelé pouštějí do vlastního byznysu, je mnoho. Může to být dobrý nápad, touha být svým pánem, časová flexibilita, vydělat si více peněz nebo se zaměstnat. Před samotným rozhodnutím stojí však řada otázek, které každého podnikatele napadají. Hledat odpovědi často pomohou poradci a odborníci.

Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů uvedla, že jednou z možností jak si ujasnit, zda s podnikáním začít, je probrat svoje nápady s odborníky a pokusit se je zformulovat do konkrétních plánů. Podstatné je znát ty nejzákladnější informace související s podnikatelskou činností. Tedy nejen to, jak se zaregistrovat, ale především získat povědomí o legislativě, daňové problematice, přístupu k zákazníkům, cenové strategii, propagaci a dalším informacím, které chod firmy dennodenně ovlivňují. „Rozhodování o založení firmy zřejmě nebude jednodušší, ale bude zodpovědnější," zhodnotila Dana Feferlová a doplnila, že je nutné znát jak pozitiva podnikání, tak i hrozby, kterým firmy čelí od počátku svého založení.

Díky aktivitám ve dvou nově připravených projektech s názvem Cesta k práci a Zpátky do práce, tak budou mít v Jihočeském kraji mladí do 25ti let a zároveň osoby starší 50 let možnost se na podnikání připravit. „Každý z projektů oslovuje jinou cílovou skupinu. Podstatné však je, že v obou případech jde o pomoc uplatnit se na trhu, a to jak prostřednictvím nalezení zaměstnání, tak i zahájením samostatně výdělečné činnosti," sdělila Michaela Fouňová, odborná poradkyně projektu Zpátky do práce.

Začínající podnikatelé řeší celou paletu otázek: Co všechno je třeba mít na mysli před uzavřením prvních kontraktů? Kde seženu finance do začátku? Uživím se? To je jen zlomek toho co musí podnikatel na začátku zvážit. „Pro ty, co se budou chtít pustit do podnikání, či o něm budou zpočátku jen uvažovat, máme připravené vzdělávání, které je s tím nejdůležitějším seznámí. Zároveň však budou moci konzultovat své záměry s odborníky, kteří jim pomohou se na podnikání připravit," doplnila Michaela Fouňová.

Projekty Zpátky do práce a Cesta k práci jsou realizovány v rámci partnerství Jihočeského paktu zaměstnanosti a jsou financovány Evropskou Unií z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

 

Zdroj: www.jhk.cz